|
Sygnalizacja na PKPSpis treści:1. Rodzaje i oznaczenia sygnalizatorów 1.1. Semafory 1.2. Tarcze zaporowe 1.3. Tarcze ostrzegawcze i sygnalizatory powtarzające 1.4. Sygnalizatory sygnału zastępczego 1.5. Tarcze ostrzegawcze przejazdowe 1.6. Tarcze manewrowe i rozrządowe 2. Zasady rozmieszczenia sygnalizatorów 2.1. Rozmieszczenie względem miejsc niebezpiecznych i innych sygnalizatorów 2.2. Rozmieszczenie względem osi toru, widoczność sygnałów 3. Sygnały na sygnalizatorach 3.1. Sygnały na sygnalizatorach kształtowych 3.1.1. Semafory 3.1.2. Tarcze ostrzegawcze 3.1.3. Tarcze manewrowe, zaporowe i rozrządowe 3.2. Sygnały na sygnalizatorach świetlnych 3.2.1. Semafory półsamoczynne 3.2.2. Semafory odstępowe samoczynne 3.2.3. Semafory na mijankach samoczynnych 3.2.4. Tarcze ostrzegawcze i sygnalizatory powtarzające 3.2.5. Tarcze ostrzegawcze przejazdowe 3.2.6. Tarcze manewrowe i rozrządowe 3.3. Wybrane wskaźniki uzupełniające sygnały na sygnalizatorach 1. Rodzaje i oznaczenia sygnalizatorówW polskim kolejnictwie, ze względu na rodzaj podawanych sygnałów, wyróżnia się sygnalizatory:
Ze względu na konstrukcję, sygnalizatory dzieli się na kształtowe oraz świetlne. Sygnalizatory powtarzające, sygnalizatory sygnału zastępczego oraz tarcze ostrzegawcze przejazdowe występują wyłącznie jako świetlne. Sygnalizatory kształtowe i świetlne mogą być stosowane równocześnie (np. semafory kształtowe i tarcze ostrzegawcze świetlne). 1.1. SemaforySemafory są sygnalizatorami pociągowymi, które mogą podawać sygnał "Stój" i w zależności od potrzeb inne sygnały[3]. Semafory świetlne w obrębie stacji mogą być przystosowane do podawania sygnałów zezwalających na jazdy manewrowe. Ze względu na miejsce ustawienia i pełnioną funkcję, semafory podzielić można na:
Dawne wytyczne WTB-E10 wyróżniały ponadto semafory:
Obecnie dawne semafory zaporowe zaliczają się do semaforów drogowskazowych, natomiast semafory osłonne nie są już stosowane na sieci PKP. Semafory wyjazdowe grupowe mogą służyć do sygnalizacji wyjazdów z grupy torów, przy których ustawiono semafory wyposażone w komorę światła czerwonego i białego (względnie tarcze zaporowe kształtowe) - wówczas sygnałem zezwalającym na wyjazd jest sygnał na semaforze wyjazdowym grupowym oraz sygnał zastępczy na semaforze przy torze stacyjnym (lub sygnał Z2 na tarczy zaporowej kształtowej), który podać można po podaniu sygnału na semaforze wyjazdowym grupowym (kolejność nastawiania). Semafor wyjazdowy grupowy może być także stosowany za semaforami wyjazdowymi - w takim przypadku ustawiany jest na wysokości semafora wjazdowego lub za ostatnią zwrotnicą, a podanie sygnału na semaforze wyjazdowym jest uzależnione od podania sygnału na semaforze wyjazdowym grupowym. Rozwiązanie takie często spotykane jest na dużych stacjach ze starszymi urządzeniami stacyjnymi, gdzie pozwala w prosty sposób uzależnić pośrednio stare urządzenia stacyjne z nowymi urządzeniami blokady liniowej. Na rys. 1 przedstawiono przykład rozmieszczenia semaforów różnych rodzajów (pominięto inne rodzaje sygnalizatorów). Rys. 1. Przykładowe rozmieszczenie różnych rodzajów semaforów oznaczenia: Swj - semafory wjazdowe, Swyj - semafory wyjazdowe, Sdr - semafory drogowskazowe, Szap - semafory drogowskazowe z komorą światła czerwonego i białego (dawne zaporowe), Sgr - semafor wyjazdowy grupowy, Sods - semafory odstępowe Układ i barwy komór sygnałowych oraz pasów świetlnych semafora świetlnego powinny być takie, aby możliwe było wyświetlenie sygnałów odpowiednich dla przewidywanych przebiegów i funkcji semafora. Semafory, poza odstępowymi, wyposażone mogą być w komorę światła białego przystosowaną do podawania sygnału zastępczego, a w przypadku semaforów świetlnych w obrębie stacji - do podawania sygnału zezwalającego na jazdę manewrową. Najczęściej spotykane układy komór na semaforach świetlnych przedstawiono na rys. 2. Rys. 2. Typowe układy komór na semaforach świetlnych Ze względu na sposób działania, semafory dzieli się na:
Maszty semaforów niesamoczynnych i półsamoczynnych malowane są w czerwono-białe pasy, natomiast maszty semaforów samoczynnych malowane są na biało. Semaforami samoczynnymi są semafory odstępowe samoczynnej blokady liniowej. Spotykane były ponadto samoczynne semafory na mijankach samoczynnych, na których wyświetlany mógł być sygnał "Stój" lub wskaźnik informujący o położeniu zwrotnicy mijanki.
Semafory na posterunku ruchu oznacza się kolejnymi dużymi literami alfabetu w kierunku zgodnym z kierunkiem wzrostu kilometrażu linii, od strony lewej do prawej patrząc w kierunku sygnalizowanej jazdy. Grupy semaforów wyjazdowych, drogowskazowych, a wyjątkowo wjazdowych oznaczać można tą samą literą uzupełnioną numerem toru, przy którym stoi semafor (np. "D1", "D2", "D4"). Oznaczenie semafora uzupełnione może być małą literą "m", jeżeli semafor przystosowany jest do podawania sygnału zezwalającego na jazdę manewrową. Między kolejnymi grupami semaforów należy pozostawić zapas oznaczeń na ewentualną rozbudowę. Semafory odstępowe samoczynnej blokady liniowej (sbl) oznacza się liczbą odpowiadającą kilometrowi i hektometrowi linii kolejowej, przy czym dla semafora w torze o numerze nieparzystym ostatnią cyfrą oznaczenia jest najbliższy hektometr nieparzysty, a dla semafora w torze o numerze parzystym - najbliższy hektometr parzysty. Oznaczenia semaforów dla kierunku lewego szlaku dwutorowego należy uzupełnić dużą literą "N" (np. "122", "123N"). W przypadku szlaków wielotorowych oznaczenia uzupełnia się z przodu literą wyróżniającą daną linię, np. "D", "P" dla torów dalekobieżnych i podmiejskich[3]. 1.2. Tarcze zaporoweTarcze zaporowe ustawiane były na ogół na końcach torów przeznaczonych wyłącznie do przyjmowania pociągów, a także na końcach torów, z których wyjazd odbywał się na sygnał na semaforze wyjazdowym grupowym. Odpowiednikiem tarczy zaporowej kształtowej był semafor świetlny zaporowy, zwany dawniej tarczą zaporową świetlną. Tarcze zaporowe kształtowe oznacza się literami "Tz" i kolejnymi liczbami.
1.3. Tarcze ostrzegawcze i sygnalizatory powtarzająceTarcze ostrzegawcze stosowane są w celu uprzedzenia maszynisty o sygnale, jaki podawany jest na semaforze do którego odnosi się dana tarcza. Tarcze ostrzegawcze ustawia się zasadniczo w odległości drogi hamowania przed semaforem. Funkcję tarczy ostrzegawczej może także pełnić semafor świetlny ustawiony przed danym semaforem - typowo semafor wjazdowy przed semaforem wyjazdowym. W przypadku sygnalizacji kształtowej, gdy możliwe są przebiegi bez zatrzymania przez stację, przy semaforach wjazdowych ustawia się tarcze ostrzegawcze przelotowe (świetlne lub kształtowe) odnoszące się do semaforów wyjazowych. Sygnał na tarczy ostrzegawczej przelotowej podawany jest wraz z sygnałem zezwalającym na semaforze wjazdowym, przy czym przy sygnale "Stój" na semaforze wjazdowym świetlna tarcza ostrzegawcza przelotowa musi być wygaszona. Na liniach drugorzędnych i znaczenia miejscowego wyjątkowo stosowane mogą być tarcze ostrzegawcze nieruchome, informujące jedynie o zbliżaniu się do semafora. Sygnalizatory powtarzające stosowane są w przypadku, gdy wskazania semafora nie są widoczne w sposób ciągły z wymaganej odległości. W razie potrzeby przed jednym semaforem ustawić można do trzech sygnalizatorów powtarzających. Sygnalizator powtarzający podaje sygnały analogiczne jak tarcza ostrzegawcza świetlna, uzupełnione stale świecącym białym światłem, które zapobiega pomyleniu sygnalizatora z semaforem. Sygnalizatory powtarzające stosowane mogą być zarówno przed semaforami świetlnymi, jak i kształtowymi. Sygnalizatorów powtarzających nie można stosować na szlakach z samoczynną blokadą liniową - w razie takiej konieczności zastosować należy wskaźniki W11a zgodnie z instrukcją sygnalizacji Ie-1 (cztery wskaźniki, pierwszy z czterema pasami)[1]. Tarcze ostrzegawcze i sygnalizatory powtarzające oznacza się literami "To" lub "Sp" z dodaniem nazwy semafora, do którego się odnoszą. Oznaczenie sygnalizatora powtarzającego uzupełniane jest rzymskimi cyframi "I" do "III" dodawanymi na początku oznaczenia, określającymi kolejność ustawienia sygnalizatorów powtarzających przed semaforem, licząc w kierunku od semafora (np. "ISpA", "IISpA"). Maszty tarcz ostrzegawczych i sygnalizatorów powtarzających malowane są na szaro[3]. 1.4. Sygnalizatory sygnału zastępczegoSygnalizatory sygnału zastępczego mają postać jednej komory światła białego na szarym maszcie lub w formie sygnalizatora karzełkowego i mogą podawać jedynie sygnał zastępczy. Sygnalizatory sygnału zastępczego można stosować w uzasadnionych przypadkach zamiast semafora wjazdowego z toru lewego szlaku dwutorowego w celu sygnalizowania wjazdów z tego toru, częściej jednak w przypadku braku zorganizowanych przebiegów wjazdowych z toru lewego stosowany jest semafor wjazdowy z komorą światła czerwonego i białego. Sygnalizatory sygnału zastępczego oznacza się literami "Sz", numerem toru przy którym stoi sygnalizator oraz literą "n", np. "Sz2n"[3].
1.5. Tarcze ostrzegawcze przejazdoweTarcze ostrzegawcze przejazdowe (TOP) stosuje się do sygnalizowania sprawnego działania urządzeń przejazdowych - najczęściej samoczynnej sygnalizacji przejazdowej, rzadziej urządzeń na przejeździe kat. A. Tarcze ostrzegawcze przejazdowe umieszcza się w takiej odległości, aby możliwe było zatrzymanie pociągu bezpośrednio przed przejazdem. Tarcza ostrzegawcza przejazdowa może być ustawiona pomiędzy inną tarczą ostrzegawczą przejazdową a osłanianym nią przejazdem.
Zasada oznaczania tarcz ostrzegawczych przejazdowych jest analogiczna jak dla semaforów odstępowych samoczynnej blokady liniowej, przy czym liczba w oznaczeniu odpowiada kilometrowi i hektometrowi przejazdu, do którego odnosi się tarcza ostrzegawcza przejazdowa. Maszty tarcz ostrzegawczych przejazdowych malowane są w czarno-białe pasy[3]. 1.6. Tarcze manewrowe i rozrządoweTarcze manewrowe mogą przekazywać sygnał zezwalający lub zabraniający jazdy manewrowej, a rzadziej tylko zabraniający jazdy manewrowej (wówczas minięcie tarczy wymaga zezwolenia personelu ruchu). Tarcze manewrowe stosuje się na dużych stacjach oraz przy dużym natężeniu ruchu manewrowego, a w przypadku urządzeń przekaźnikowych i nowszych w zasadzie na każdej stacji. Wskazania na tarczach manewrowych dotyczą tylko manewrującego taboru. Sygnały zezwalające na jazdę manewrową mogą być przekazywane ponadto na tarczach zaporowych oraz na przystosowanych do tego semaforach świetlnych. Fot. 5. Tarcza manewrowa: a) kształtowa, b) świetlna Tarcze rozrządowe służą do usprawnienia procesu rozrządzania wagonów z górek rozrządowych i informują o dopuszczalnej prędkości napychania rozrządzanych wagonów. Tarcze rozrządowe ustawia się przy torach na grzbiecie górki rozrządowej. W razie potrzeby, w celu poprawienia widoczności sygnałów stosowane mogą być dodatkowe tarcze rozrządowe przy torach przed górką rozrządową, podające sygnały jednakowe z główną tarczą rozrządową ustawioną przy górce rozrządowej. Tarcze manewrowe i rozrządowe oznacza się literami "Tm" lub "Tr" i kolejnymi liczbami. Podobnie jak w przypadku semaforów, należy przewidzieć zapas wolnych numerów między kolejnymi grupami tarcz manewrowych. Oznaczenia tarcz rozrządowych powtarzających sygnały głównej tarczy rozrządowej poprzedza się kolejnymi cyframi w kierunku od górki rozrządowej zaczynając od 2, np. "2Tr1", "3Tr1"[3]. 2. Zasady rozmieszczenia sygnalizatorówSposób rozmieszczenia sygnalizatorów na stacji wynika z układu torów i potrzeb ruchowych, przy czym w nowszych urządzeniach sygnalizatory przeważnie pozwalają na sygnalizowanie wszystkich możliwych jazd, a w urządzeniach starszych z mechaniczną realizacją zależności liczba sygnalizatorów z reguły jest ograniczona. 2.1. Rozmieszczenie względem miejsc niebezpiecznych i innych sygnalizatorówSemafory wjazdowe oraz odstępowe obsługiwane należy ustawiać w odległości min. 100 m przed najbliższym miejscem niebezpiecznym. Semafory wyjazdowe i drogowskazowe należy ustawiać w odległości drogi hamowania przed pierwszym lub kolejnym miejscem niebezpiecznym, przy czym w przypadku ustawienia przed kolejnym miejscem niebezpiecznym ograniczone zostają możliwości jednoczesnych jazd[3]. Długość drogi ochronnej wynosi 50 m w przypadku wjazdu z prędkością nie większą niż 60 km/h oraz 100 m, gdy prędkość ta przekracza 60 km/h (dawniej 40 km/h). Drogi ochronnej nie stosuje się za semaforem ustawionym na końcu toru przy koźle oporowym oraz za semaforem drogowskazowym, jeżeli zastosowano kolejność nastawiania pomiędzy semaforem drogowskazowym a semaforem poprzedzającym go. Rys. 3. Przykłady rozmieszczenia semaforów względem miejsc niebezpiecznych a) semafor wjazdowy przed granicą przetaczania, b) semafor wjazdowy przed krawędzią peronową, c) semafory wyjazdowe przed ukresem rozjazdu, d) semafory odstępowe przed miejscem usytuowania urządzeń oddziaływania Do miejsc niebezpiecznych zalicza się (rys. 3):
Zaleca się traktowanie przejazdu drogowo-kolejowego również jako miejsca niebezpiecznego. Tarcze manewrowe, które stanowią ochronę boczną przebiegów pociągowych, należy ustawiać w odległości min. 15 m od miejsca niebezpiecznego. W przypadku sygnalizowania jazd manewrowych na semaforze ustawionym w odległości większej niż 120 m od miejsca niebezpiecznego należy stosować dodatkową tarczę manewrową bezpośrednio przed miejscem niebezpiecznym. Odległość pomiędzy tarczą ostrzegawczą a semaforem lub pomiędzy dwoma kolejnymi semaforami, jeżeli obowiązuje między nimi największa dozwolona prędkość dla danej linii, nie powinna być mniejsza od ustalonej dla danego odcinka drogi hamowania. Odległość pomiędzy dwoma kolejnymi semaforami w obrębie jednego posterunku ruchu nie powinna przekraczać dwukrotności drogi hamowania - w takim przypadku należy ustawić między nimi tarczę ostrzegawczą lub dodatkowy semafor. Jeżeli nie można zachować odległości drogi hamowania pomiędzy kolejnymi semaforami, należy:
Długość drogi hamowania ustalana jest dla każdego odcinka przez zarządcę infrastruktury zależnie od profilu linii oraz właściwości ruchowych taboru. Uwzględniając długości dróg hamowania, odległość pomiędzy tarczą ostrzegawczą a semaforem lub pomiędzy dwoma kolejnymi semaforami nie powinna być mniejsza niż:
Sygnalizatory pociągowe dla danego kierunku ruchu, z wyjątkiem semafora wyjazdowego grupowego i sygnalizatorów powtarzających, nie powinny być rozstawione bliżej siebie niż co 250 m. W przypadku ustawienia tarczy ostrzegawczej świetlnej za semaforem kształtowym odległość między nimi nie może być mniejsza od dwukrotnej widoczności tarcz ostrzegawczych, ustalonej dla danego odcinka. Jeżeli zachodzi potrzeba ustawienia tarczy ostrzegawczej świetlnej bliżej semafora kształtowego, należy ustawić ją przy semaforze kształtowym i uzależnić jej wskazania od sygnałów na tym semaforze (tarcza ostrzegawcza przelotowa). 2.2. Rozmieszczenie względem osi toru, widoczność sygnałówSygnalizatory pociągowe na stacjach ustawia się z prawej strony toru, do którego się odnoszą. Sygnalizatory pociągowe na szlakach, w tym semafory wjazdowe oraz semafory wyjazdowe grupowe ustawione na wysokości semaforów wjazdowych, ustawia się według następujących zasad[3]:
Rys. 4. Sposób rozmieszczenia sygnalizatorów pociągowych na szlaku W przypadku zbliżenia się torów szlakowych na odległość mniejszą niż 10 m przy różnicy poziomów poniżej 2,5 m sygnalizatory należy ustawiać według zasad dla szlaków dwu- i wielotorowych. Przy oddaleniu się torów szlakowych na odległość conajmniej 10 m lub przy różnicy poziomów conajmniej 2,5 m poszczególne tory lub grupy torów należy traktować oddzielnie i ustawiać sygnalizatory według zasad dla szlaków o odpowiedniej liczbie torów (rys. 4). Sygnalizatory należy ustawiać z zachowaniem skrajni budowli. W razie braku miejsca zastosować można sygnalizatory umieszczone na konstrukcjach wsporczych lub w formie sygnalizatorów karzełkowych, ewentualnie ustawić sygnalizator w innym miejscu, oznaczając wskaźnikiem W15 miejsce, w którym powinien się znajdować. Dopuszczalne jest umieszczenie głowic dwóch semaforów na wspólnym maszcie między torami do których się odnoszą, pod warunkiem że wykluczona zostanie możliwość wyświetlenia sygnału zezwalającego w jednej głowicy, gdy druga będzie ciemna. Jeżeli semafor stojący po prawej stronie toru nie odnosi się do tego toru, należy zastosować wskaźnik W3 ustawiając go przy semaforze od strony toru, do którego semafor się nie odnosi. Sygnały podawane na sygnalizatorach muszą być widoczne z wymaganej odległości, zwanej widocznością sygnału. Widoczność zależna jest od rodzaju sygnalizatora i dopuszczalnej prędkości v [km/h] i wynosi:
W celu poprawienia widoczności sygnalizatora, zwłaszcza na liniach zelektryfikowanych, stosuje się głowice na wysięgnikach odchylonych od masztu sygnalizatora. Przy braku wymaganej widoczności semafora można zastosować sygnalizatory powtarzające, a dla szlaków z samoczynną blokadą liniową - wskaźniki W11a. 3. Sygnały na sygnalizatorachPoniżej przedstawiono wybrane, ważniejsze sygnały na sygnalizatorach przytorowych w sygnalizacji stosowanej na PKP[1]. W przypadku sygnalizatorów kształtowych wyróżnić można sygnały dzienne, podawane ruchomymi elementami sygnalizacyjnymi (ramionami, tarczami itp.) oraz nocne, podawane latarniami z barwnymi przesłonami. Sygnały dzienne i nocne przedstawiono na wspólnych rysunkach. Promienie przy światłach sygnałowych oznaczają światło migowe. 3.1. Sygnały na sygnalizatorach kształtowych3.1.1. SemaforySemafor kształtowy ma postać masztu, na którym umieszczone jest jedno lub dwa ruchome ramiona barwy białej z czerwoną obwódką do podawania sygnałów dziennych oraz latarnie z ruchomymi przesłonami ze szkłami czerwonym i zielonym (górna latarnia) oraz pomarańczowym (dolna latarnia) do podawania sygnałów nocnych. Sygnały podawane na semaforach kształtowych przedstawiono w tabl. 1.
Sygnał Sr3 zezwala na jazdę z prędkością ograniczoną do 40 km/h do końca okręgu zwrotnicowego osłanianego semaforem lub na całej drodze przebiegu, jeżeli jazda odbywa się po torze głównym dodatkowym. 3.1.2. Tarcze ostrzegawczeTarcze ostrzegawcze kształtowe dzieli się na dwustawne, trzystawne oraz nieruchome. Sygnały na ruchomych tarczach ostrzegawczych kształtowych podawane są obracaną wokół poziomej osi okrągłą pomarańczową tarczą (dyskiem) z czarnym pierścieniem i białą obwódką oraz latarnią z przesłoną ze szkłem pomarańczowym i zielonym, a na tarczach ostrzegawczych trzystawnych dodatkowo ruchomą białą strzałą z czerwoną obwódką. Dolne zielone światło tarczy ostrzegawczej trzystawnej nie pochodzi od drugiej latarni, ale z odbicia latarni górnego światła, co zapobiega powstaniu fałszywego sygnału w przypadku zgaśnięcia latarni górnego światła. Tarcze ostrzegawcze nieruchome mają nieruchomy dysk i latarnię z nieruchomą, pomarańczową przesłoną umieszczoną wewnątrz dysku. Sygnały podawane na tarczach ostrzegawczych kształtowych dwustawnych i trzystawnych przedstawiono w tabl. 2 i 3.
3.1.3. Tarcze manewrowe, zaporowe i rozrządoweSygnały na tarczach manewrowych kształtowych podawane są obracaną wokół poziomej osi kwadratową niebieską tarczą z białą obwódką, ustawioną jedną przekątną pionowo oraz latarnią z przesłoną ze szkłem niebieskim i matowobiałym. Sygnały na tarczach zaporowych kształtowych podawane są ruchomą czarną kresą umieszczoną na tle białej okrągłej latarni, podświetlanej w porze nocnej. Sygnały na tarczach manewrowych i zaporowych przedstawiono w tabl. 4.
Sygnał Z1 "Stój" podawany na tarczy zaporowej kształtowej dotyczy zarówno pociągów jak i manewrów. Minięcie przez pociąg sygnału Z1 "Stój" wymaga doręczenia lub podyktowania rozkazu pisemnego, podobnie jak w przypadku semaforów. Sygnały na tarczy rozrządowej kształtowej podawane są przy pomocy ruchomego białego ramienia z czarną obwódką, oświetlonego w porze nocnej, obracającego się na tle okrągłej czarnej tarczy z białą obwódką. Sygnały na tarczach rozrządowych kształtowych przedstawiono w tabl. 5.
Sygnał Rt2 oznacza, że można pchać tabor kolejowy z prędkością nie większą niż 3 km/h, a sygnał Rt3 - z prędkością nie większą niż 5 km/h, o ile regulamin techniczny stacji nie stanowi inaczej. 3.2. Sygnały na sygnalizatorach świetlnychSygnalizatory świetlne składają się z połączonych ze sobą komór sygnałowych, przy pomocy których wyświetlać można światła ciągłe lub migające o różnym układzie. Uzupełnieniem komór sygnałowych mogą być pasy świetlne. Częstotliwość świateł migających nie jest określona przepisami i wynosi najczęściej 45 lub 90 impulsów/min. 3.2.1. Semafory półsamoczynneSygnały zezwalające na jazdę pociągową, podawane na semaforach świetlnych, mogą składać się z jednego lub dwóch świateł, z czego górne światło może być zielone lub pomarańczowe, ciągłe lub migające, a dolne - pomarańczowe ciągłe, uzupełnione w razie potrzeby zielonym lub pomarańczowym pasem świetlnym. Sygnał zezwalający na jazdę pociągową składający się z jednego światła oznacza wolną drogę z najwyższą dozwoloną prędkością i określa dopuszczalną prędkość za następnym semaforem, o ile sygnał jest uzależniony od wskazań tego semafora. W sygnale składającym się z dwóch świateł i opcjonalnie pasa świetlnego dolne światło pomarańczowe i pas świetlny określają dopuszczalną prędkość za semaforem, a górne światło określa dopuszczalną prędkość za następnym semaforem, o ile sygnał jest uzależniony od wskazań tego semafora. Jeżeli sygnał nie jest uzależniony od wskazań następnego semafora (typowo sygnał na semaforze wyjazdowym na szlak bez samoczynnej blokady liniowej), to górnym światłem jest światło zielone ciągłe, a o wskazaniu następnego semafora informuje ustawiona przed nim tarcza ostrzegawcza. Ograniczenie prędkości za semaforem obowiązuje do końca okręgu zwrotnicowego osłanianego tym semaforem lub do końca drogi przebiegu, jeżeli jazda odbywa się po torze głównym dodatkowym. Znaczenie sygnału S3 (światło zielone migające) jest zależne od rodzaju semafora i blokady liniowej - w przypadku semafora wyjazdowego na szlak z samoczynną blokadą liniową (jak również semaforów samoczynnych, z wyjątkiem ostatniego semafora przed semaforem wjazdowym) informuje on o niezajętych dwóch kolejnych odstępach blokowych, a w pozostałych przypadkach o ograniczeniu prędkości za następnym semaforem do 100 km/h.
W tabl. 6 przedstawiono wskazania i znaczenie górnego światła oraz dolnego światła z pasem świetlnym, a w tabl. 7 zestawienie sygnałów podawanych na semaforach świetlnych półsamoczynnych (z pominięciem sygnałów Sz i Ms2).
Semafory świetlne półsamoczynne z reguły przystosowane są do podawania sygnału zastępczego w postaci migającego białego światła (tabl. 8), zezwalającego na minięcie semafora wyświetlającego sygnał "Stój", sygnał wątpliwy lub nieoświetlonego bez wydawania rozkazu pisemnego. W komorę sygnału zastępczego wyposażone mogą być semafory kształtowe. Sygnał zastępczy podawany może być również na sygnalizatorach sygnału zastępczego, stosowanych wyjątkowo zamiast semaforów wjazdowych przy torze lewym. Sygnał zastępczy zezwala na jazdę z prędkością ograniczoną do 40 km/h w granicach posterunku ruchu, a w przypadku wyjazdu na szlak z samoczynną blokadą liniową - z prędkością ograniczoną do 20 km/h na całej długości odstępu blokowego.
3.2.2. Semafory odstępowe samoczynneSemafory samoczynnej blokady liniowej trzy- i czterostawnej wyświetlają sygnały analogiczne do sygnałów na semaforach świetlnych półsamoczynnych. W przypadku samoczynnej blokady liniowej czterostawnej na semaforach odstępowych, a także na semaforach wyjazdowych (na posterunkach odgałęźnych bez semaforów wyjazdowych - na semaforach wjazdowych) na szlak z samoczynną blokadą liniową czterostawną stosuje się dodatkowo sygnał S3 poprzedzający sygnał S5. Sygnały podawane na semaforach odstępowych samoczynnej blokady liniowej trzy- i czterostawnej przedstawiono w tabl. 9 i 10. Oprócz opisanych sygnałów, ostatni semafor odstępowy przed posterunkiem zapowiadawczym może w razie potrzeby wyświetlać sygnał S4, informujący o ograniczeniu prędkości za semaforem wjazdowym do 40 lub 60 km/h.
Jeżeli semafor odstępowy samoczynnej blokady liniowej nie wskazuje sygnału zezwalającego na jazdę, a nie widać przeszkód do dalszej jazdy, dopuszczalna jest jazda na widoczność za semafor z prędkością nieprzekraczającą 20 km/h. Na szlakach Warszawa Wschodnia - Warszawa Zachodnia oraz Warszawa Wschodnia - Warszawa Centralna, przebiegających tunelem średnicowym, zastosowano ze względów bezpieczeństwa dodatkowy sygnał S1a (tabl. 11), bezwzględnie zakazujący dalszej jazdy. Sygnał ten wyświetlany jest w wyjątkowych przypadkach (np. pożar) i zabrania jazdy do czasu wygaszenia sygnału oraz otrzymania zezwolenia od właściwego dyżurnego ruchu przez urządzenia łączności lub ustnie przez upoważnionego pracownika.
3.2.3. Semafory na mijankach samoczynnychOprócz semaforów odstępowych samoczynnej blokady liniowej samoczynnie działały również semafory stosowane na mijankach samoczynnych. Semafory te mogły wyświetlać sygnał "Stój" lub wskaźnik informujący o położeniu zwrotnicy osłanianej semaforem. Semafory wjazdowe miały dodatkowo sygnalizator powtarzający, który wyświetlał wskaźnik identyczny jak na semaforze wjazdowym, a podczas wyświetlania przez semafor sygnału "Stój" pozostawał wygaszony. Wskaźnik położenia zwrotnicy nie jest sygnałem zezwalającym na jazdę - minięcie semafora możliwe było dopiero po otrzymaniu radiotelefonicznego pozwolenia na dalszą jazdę od dyżurnego ruchu. Sygnały wyświetlane na sygnalizatorach stosowanych na mijankach samoczynnych przedstawiono w tabl. 12, a na rys. 5 przedstawiono sposób rozmieszczenia sygnalizatorów na mijance.
Rys. 5. Sposób rozmieszczenia sygnalizatorów na mijance samoczynnej Opisane sygnalizatory używane były na odcinkach Kalisz Pomorski - Ulikowo, Szczecinek - Słupsk oraz na mijankach Werbkowice i Miączyn LHS, jednak zrezygnowano z ich stosowania. 3.2.4. Tarcze ostrzegawcze i sygnalizatory powtarzająceTarcze ostrzegawcze świetlne podają sygnały analogiczne do sygnałów S2-S5 podawanych na semaforach świetlnych. Sygnały na sygnalizatorach powtarzających różnią się dodatkową, stale świecącą komorą światła białego. Sygnały na tarczach ostrzegawczych świetlnych i sygnalizatorach powtarzających przedstawiono w tabl. 13 i 14.
3.2.5. Tarcze ostrzegawcze przejazdoweTarcze ostrzegawcze przejazdowe składają się z czterech komór świetlnych, przy pomocy których podawane są sygnały złożone z dwóch świateł ustawionych poziomo lub pionowo. Brak sygnału jest równoznaczny z sygnałem Osp1. Sygnały na tarczach ostrzegawczych przejazdowych przedstawiono w tabl. 15.
3.2.6. Tarcze manewrowe i rozrządoweŚwietlne sygnały zezwalające na jazdę manewrową mogą być podawane na tarczach manewrowych, jak również na semaforach wyposażonych w komorę światła białego i przystosowanych do podawania takich sygnałów (tabl. 16).
Sygnały na tarczy rozrządowej świetlnej podawane są przy pomocy komór światła białego tworzących obraz sygnałowy o odpowiednim kształcie. Znaczenie sygnałów Rt1-Rt3 nie różni się od analogicznych sygnałów podawanych na tarczy rozrządowej kształtowej - sygnał Rt2 oznacza, że można pchać tabor kolejowy z prędkością nie większą niż 3 km/h, a sygnał Rt3 - z prędkością nie większą niż 5 km/h, o ile regulamin techniczny stacji nie stanowi inaczej. Oprócz tych sygnałów podawane mogą być dodatkowo sygnały Rt4 i Rt5 (tabl. 17).
3.3. Wybrane wskaźniki uzupełniające sygnały na sygnalizatorachUzupełnieniem sygnałów podawanych na sygnalizatorach mogą być wskaźniki umieszczane na maszcie lub obok masztu, podświetlane wraz z odpowiednim sygnałem lub wykonane z materiałów odblaskowych. Wybrane z nich opisano w tabl. 18.
Przez długi czas przepisy sygnalizacji przewidywały stosowanie wskaźnika W21 jedynie na semaforach kształtowych z uwagi na brak możliwości sygnalizowania na nich stopni prędkości innych niż 40 km/h. Zmiana nastąpiła dopiero wraz z nowelizacją przepisów w 2007 r., a pierwsze zastosowanie wskaźnika W21 na semaforze świetlnym miało miejsce na zmodernizowanej stacji Pszczółki[2]. W dalszym ciągu brak jest jednak wskaźnika lub sygnału, który pozwalał by na precyzyjne uprzedzenie maszynisty o wskazywanej prędkości.
Wskaźniki W26a i W26b zastosowano m.in. na stacjach Warszawa Wschodnia i Warszawa Zachodnia, gdzie sygnalizują przejazd pomiędzy grupami torów podmiejskich i dalekobieżnych. Grupy te, sąsiadujące ze sobą w układzie równoległym, stanowią odrębne okręgi sterowania, a granica między nimi przebiega przez przejścia zwrotnicowe w środku dróg przebiegu. Bibliografia
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
(c) Paweł Okrzesik 2004-2021. Wykorzystywanie materiałów bez wiedzy i zgody autora niedozwolone. |